Emzirme Haftası

Bu hafta “emzirme haftası”. Tüm emziren annelerin, emziremese de anne sütünü bebeğine bir şekilde vermek için uğraşanların, emzirmeyi destekleyenlerin, anne sütünün önemini anlatmak için çırpınanların ve tabii ki süt kuzusu bebişlerin emzirme haftası kutlu olsun.

Benim emzirmeye alışmam tam 2 ay sürdü. Normal doğum yapmış olmama rağmen sütümün gelmesi 3. günün akşamını bulmuştu. İlk günlerde moralim yerlerde sürünürken fırsat bulduğum her an internette bu konuyu araştırıp durmuştum. Belki de o günlerde blogger anneleri keşfettim. Tanımadığım, ismini bile hatırlamadığım, telefonunu doktorumdaki bir broşürde gördüğüm bir emzirme danışmanının bana söyledikleri o günlerde tek moral kaynağım olmuştu. Emzirmeye devam etmemi, herşeyin normal olduğunu, kafamı buna takmadığımda ve bol sıvı almaya devam ettikçe sütümün artacağını söylemişti. Etrafımdaki herkes “tüh tüh, vah vah sütün yok” derken ben bu sözlere yapabildiğim kadar kulak tıkamıştım. Ve sütüm geldi :) İlk haftalar çok acılı bir deneyim olsa da 2. ayın sonunda emzirmek benim için keyifli anlara dönüşmeye başladı. Ben keyiflendikçe sütüm de arttı. Hatta bir ara biriktirdiğim sütlerden buzlukta yer kalmamıştı :) 

Doğum yaptıktan sonraki 2. günde birkaç kere verdiğimiz mama dışında oğlum ilk 6 ay sadece benim sütümle beslendi. 6 aydan sonra ek gıdalara başladık ama tabii ki emmeye devam etti. Hatta hala ediyor da. Oğlum şu an 15 ayını geride bırakmış bir koca bebek :) Emzirmeye devam etmemde “Emziren Anneler” grubunun payı büyük. Ben ilk yıldan sonra kesmeyi düşünürken daha uzun süre emzirmenin faydalarını gruptan öğrendim.

Emzirmenin hem bebeğin fiziksel gelişimine katkıda bulunduğuna, bağışıklık sistemini güçlendirdiğine hem de anne-bebek arasındaki ilişkiyi farklı bir boyuta taşıdığına, dokunmanın, okşamanın büyüleyici gücüyle bebeklerin psikolojik gelişimlerine çok katkısı olduğuna inanıyorum. Belki de başlarda çok zorluk çektiğimden bebek bekleyen arkadaşlarıma ve doğum fotoğraflarını çektiğim annelere bu konuda destek olmayı görev edindim :) Fahri emzirme danışmanı ilan ettim kendimi.

Emzirme Haftası kapsamında güzel aktiviteler düzenleniyor bu yıl. Geçen cuma günü Nişantaşı City’s alışveriş merkezinde çok keyifli bir açılış yapıldı. Önce Leileo defilesinde anneler ve birbirinden tatlı bebişleri podyumda yer aldı. 3 doğum fotoğrafçısı, Aslı Tür, Ayça Oğuş ve Özlem Turan’ın “Her Damlası Altın Anne Sütü” konulu fotoğraf sergisinin açılışı da o gündü. Harika fotoğraflar var, görmenizi tavsiye ederim. Defile sonrası emzirmeyle ilgili minik bir de panel düzenlendi. Bu sayede Emzirme Reformu‘na da dikkat çekildi. Emzirme Reformu da ne mi? Linke tıklayın ve okuyun lütfen. Kurumsal dünyadaki 11 yıllık çalışmamı kısa bir süre önce noktalamış, hamilelik, emzirme, anne olmak ile ilgili iş yaşamında karşılaşılan zorlukları çok iyi bilen biri olarak bu hareketi sonsuz destekliyorum.

Lafı çok uzattım. Bu keyifli günde çektiğim fotoğrafları hem aşağıda hem de facebook’ta yarattığım albümde görebilirsiniz.

[slidepress gallery=’emzirmehaftasi’]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>